Hádam sme lepší ako Rumuni…

O Rumunoch a Rumunsku toho veľa neviem. Miesto v mojom srdci má akurát historka o Draculovi a takisto som počula, že našu dedinu oslobodili Rumuni a že sa matka môjho starého otca veľmi hnevala, lebo jej do cesta padali vši z ich vlasov. Viem o bývalom krutom režime, srdce mi drásalo, keď som sa dočítala, že Rumuni museli povyhadzovať na ulicu z bytov mačky a psy, lebo sa to považovalo za buržoázny prežitok. Videla som pár dobrých realistických rumunských filmov, z ktorých vanula hodne ťaživá atmosféra. Takisto si spomínam na bývalú známu, ktorá v časoch socializmu bola v Rumunsku na dovolenke a plakala pri pohľade na biedne deti, ktoré si od nej pýtali cukríky. No a teraz mám suseda Rumuna, ktorý sa sem presťahoval za láskou. Vychádzame spolu veľmi dobre a pomáhame si navzájom. Aj jeho rodičia sú dobrí, láskaví ľudia.

Včera do mojej filmovej zbierky pribudol ďalší perfektný film – rumunský koprodukčný s názvom R.M.N. Odohráva sa v čase Vianoc v multietnickej transylvánskej dedine. Hlavný hrdina sa vracia z Nemecka a chce sa venovať synovi, lebo sa mu zdá, že z neho treba urobiť chlapa, ktorý sa prestane báť. Rieši aj vzťah s bývalou milenkou Csillou. Majiteľka pekárne, v ktorej Csilla pracuje, túži po stále vyšších dotáciách z EÚ. Miestna pekáreň má však problém s najímaním ďalšej pracovnej sily. Ponúkajú totiž tak nízky plat, že miestni ani na opakované ponuky nereagujú. Csilla s majiteľkou zamestnajú troch chlapov zo Srí Lanky… Pri sledovaní filmu som mala občas dojem, že by sa mohol odohrávať aj na Slovensku, hoci chcem veriť, že dnes už väčšina Slovákov rozmýšľa inak. Smútok vo mne vyvolali scény, v ktorých Mathias učil svojho syna zabíjať zvieratá a chytať ich do pasce. Myslím si, že musí prísť nová generácia, ktorá mužov naučí, že byť jemný nie je hanba. Progresívci na to nešli zo správneho konca. Ženy, ktoré vo filme predstavujú to najlepšie , nemali vo svete patriarchálnych mačov šancu. Obyvatelia rumunskej dediny takisto reptali proti tomu, čo sa im nepáči na EU. Vo filme občania zo seba chŕlili nenávisť, dokonca sa k nim pridal aj farár. „Cigáňov sme sa zbavili a teraz sa budeme hádať kvôli nejakým cudzincom?“ „V Paríži je teraz viac negrov a arabov ako Francúzov!“ „Vážte slová, západ nás sleduje!“ Poznáte tieto vety aj zo Slovenska? Vo filme sa spomínali aj medvede, neviem nič o tých rumunských, viem len, že tie naše majú zničené tráviace trakty konzumáciou kukurice, ktorá ich láka, no neposkytuje výživu, ktorú potrebujú, preto sa zdržiavajú v blízkosti ľudí. A namiesto odstrelu problémových jedincov u nás začína dochádzať k masakrám. Aj mláďat. Hlavný problém filmu spočíva v nenávisti voči inakosti. Inakosť je tu predstavená v podobe dobráckych zamestnancov, ktorí len túžia zabezpečiť seba a svoje rodiny. A skoro všetci proti nim spísali petíciu, dokonca ich napadli v podobe akéhosi Ku klux klanu. Keď som počúvala debaty miestnych, pripomínali mi primitívne debaty v Pravde, keďže v reálnom živote sa stýkam iba s tými, ktorí sú na rovnakej vlnovej dĺžke, akú mám ja. Chcela by som veriť, že na Slovensku máme vyspelejšiu spoločnosť a že hádam toto by sa u nás nestalo. Polarizácia v spoločnosti však aj u nás narastá. Odsúdiť dobrých pracovitých ľudí len preto, že sú z iného kontinentu a majú inú farbu pokožky? A predsa mám obavu z rastu pravicového extrémizmu a xenofóbie. Naozaj je to tak, ako hovorí hlavný hrdina synovi? : „Ti, čo majú zľutovanie, umrú ako prví.“

Dodatok: samozrejme viem, že masová vlna prisťahovalcov určite nie je dobrá, vidíme, čo sa deje v Nemecku, ale napr. aj vo Švédsku, film však hovorí o dvoch imigrantoch…a o tom, že poniektorým prekáža už pomaly všetko, čo je len trocha iné

Jeden rád spieva, druhého teší, keď zavrie cestujúcemu dvere pred nosom

06.06.2026

Pomerne často využívam autobusovú dopravu, tak je pochopiteľné, že ma nedávno upútal článok o spievajúcom šoférovi. Ide o šoféra zvolenskej SAD-ky, ktorý je veľmi milý k cestujúcim a náladu im zlepší aj svojím spevom. Takého som poznala aj ja, hoci nespieval. Bol to Ukrajinec, no žiaľ rozhodol sa vrátiť domov. Musím skonštatovať, že poznám skôr milých a [...]

Skoro všetky deti v zahraničí

31.05.2026

Na nedávnom stretnutí po rokoch so spolužiakmi zo strednej školy sa konali mnohé prekvapenia. Nešlo ani tak o výzor prítomných. Takmer všetkých nebol problém hneď spoznať, niektorí prekvapili milo, boli tam ženy, ktorým zub času neublížil a možno naopak, niektorým ešte aj pridal na pôvabe a elegancii. A boli aj takí, pod výzor ktorých sa podpísali choroby alebo zlá [...]

Škodné…

29.05.2026

Pojem škodná sa síce spája so zvieracou ríšou, no v skutočnosti žije viac škodnej medzi ľuďmi. Škodnou je každý vrah, každý, kto zabíja a ničí životy ľudí. Škodnú nachádzame v hojnom počte medzi politikmi. Pre niekoho je škodnou Benjamin Netanjahu, pre iného Donald Trump či Vladimir Putin. Škodnou môže byť aj Boris Johnson, ktorý má na svedomí mnoho ľudských [...]

ate, nehoda, vrtuľník, záchranári,

Vážna nehoda pri Rožňave: Auto skončilo v priekope, zranili sa aj dve deti

08.06.2026 22:23

Nahlásená bola nehoda osobného auta, ktoré skončilo v priekope.

Nehoda v Trnave, havárie, nákladné auto

Smrteľná nehoda v Trnave: po zrážke nákladiaka s autom zomrel 75-ročný spolujazdec

08.06.2026 20:08

Nedanie prednosti malo fatálne následky.

horiaca rafinéria, Rusko, Moskva

Moskva už hovorí o ťažkostiach: vážne palivové problémy pripisuje ukrajinským útokom

08.06.2026 19:45

Rusko priznáva problémy s palivom po ukrajinských útokoch.

belgorod

VIDEO: Ohlušujúca explózia pri ruskom meste: tlaková vlna trhala budovy a spôsobila ľuďom otrasy mozgu

08.06.2026 19:00

Miestny portál uviedol, že výbuch spôsobila letecká bomba.

ariana

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 202
Celková čítanosť: 384612x
Priemerná čítanosť článkov: 1904x

Autor blogu

Kategórie