Aj súrodenecké poradie dokáže so životom človeka občas riadne zamávať. Na prvorodených deťoch sa rodičia učia vychovávať. Občas je to taký pokus-omyl, hoci si z toho nerobím žarty. Prvý v poradí je zodpovedný za mladších súrodencov, je starostlivý, no môže mať tendenciu rozkazovať a kontrolovať. Najmladšie bývajú rozmaznávané. A stredné v poradí? Bývajú najviac ochudobnené o čas a pozornosť rodičov. Vraj ale bývajú najlepší mediátori a vedia urovnávať spory. Musia sa často prispôsobiť, no cítia sa prehliadané. Dôsledkom môže byť znížená sebaúcta. Ako to riešia? Buď sa snažia plniť potreby iných a zavďačiť sa , alebo rebelujú. Niektoré sú tiché, niektoré cítia, akoby do rodiny nepatrili. Sú tzv. čierne ovce. Benefitom je samostatnosť , hĺbavosť, dôvtip a vyjednávacia schopnosť. No takisto aj schopnosť manipulovať. Stredné dieťa potrebuje nájsť svoju identitu.
Klient nazvime ho Juraj mal navyše tú smolu , že bol druhým chlapcom v rodine a mama túžila po dievčatku. A takýchto prípadov je viac, rodičia skúšajú, máme chlapca, hádam druhé bude dievča. A keď nie, skúsime ešte. Také dieťa sa môže cítiť nechcené. To nie je veru najlepší vklad do života. Jurajovi rodičia to zobrali každý z iného rožka. Otec bol na Juraja prísny, znevažoval jeho koníčky, podľa neho nebolo chlapské zaujímať sa o hudbu, ale skôr o šport. Nútil ho zabíjať hydinu. A zbierku kameňov mu hodil do koša. Mama zase v ňom videla túžobne očakávané dievča, ona naopak „nechlapské“ koníčky podporovala. Výsledkom bol zmätok . Dnes má Juraj rodinu, no manželku si musel doslova vybojovať. Matke sa budúca nevesta nepáčila. Dokonca žiarlila na svatovcov, že k nim Juraj bude mať bližšie ako k nej.
Najhoršie, čo môžete robiť, je porovnávať sa s inými. Preto tak škodia mladým ľuďom(ale nielen mladým) sociálne siete a médiá, ktoré vytvárajú rôzne kulty. Každý sme jedinečný. Sebavedomie často prichádza s vekom. Staroba má svoje čaro aspoň v tom, že nás menej trápia nedôležité veci.
Ďalší kult v porade nekonečných! ...
Celá debata | RSS tejto debaty