Rusi v Československu po roku 1968- aké máte s nimi skúsenosti?

K napísaniu blogu ma inšpiroval iný blog. Budem však písať aj v mene spolublogerky, ktorú takisto téma zaujala, nakoľko máme obe na vec rovnaký názor. Jej nedávno napísal kamarát, že keby vraj neboli Rusi v 68. roku prišli, boli by sme už vtedy mali to, čo máme dnes – ťažký kapitalizmus. Obe si myslíme, že socializmus mal veľa kladných stránok , no že spomienkový optimizmus sa u mnohých spája práve s mladosťou. Odmietame akékoľvek vpády či „priateľské návštevy“ zo strany akejkoľvek mocnosti. Zároveň chápeme, že Rusi si v tom čase bránili svoju zónu. Takisto je veľmi dobré, že sa Rusom nikto nepostavil na odpor a obyvateľstvo bolo ušetrené zrážok a neboli tu straty na životoch. S Rusmi mali možno niektorí z vás zlé skúsenosti, my nie. Iste existujú ľudia, ktorí by ich aj dnes radi privítali a ďakovali im za „obsadenie“ Slovenska. Vidno to u niektorých diskutujúcich aj blogerov. To určite nechceme, no pre nás je stopkou aj rusofóbia. Po roku 1968 mnohí( hlavne obyvatelia Česka) cítili zlosť a tá pretrváva dodnes. Na Slovensku je situácia o niečo iná. Ktovie prečo. Možno časť z nás trpela aj tzv. Stokholmským syndrómom.

Stockholmský syndróm je psychologická odozva, pri ktorej si rukojemníci alebo obete zneužívania vytvoria citové puto k svojim trýzniteľom [1, 3]. Tento mechanizmus sa považuje za formu stratégie prežitia [2].

Iste, neboli sme rukojemníkmi a neboli sme týraní, ale boli sme obete invázie.

A konkrétne skúsenosti s našimi ruskými „bratmi?“ My sme mali dobré skúsenosti, s Ruskami sme si aj písali. Na zemiakovej brigáde nám pomáhali Rusi z neďalekej kasárne a dcéra jedného dôstojníka, dodnes si pamätám, že sa volala Káťa, mala bubon, bubnovala a zabávala všetkých dookola. Raz z kasární ušiel Rus, neviem, aký mal dôvod k úteku, viem, že bola zima a hľadali ho po okolitých horách. Veliteľ vravel, že ho budú súdiť doma. Bolo mi ho ľúto. Ktovie, čo prežil. Obe sme súcitné duše a tak nám bolo aj ľúto, keď Rusi odchádzali, mnohí by zrejme u nás aj boli radi zostali. Spolublogerku raz pozvali do ruského baru a keď vojaci odchádzali na striedačku domov, pohostili ju a jeden Rus sa do nej dokonca zamiloval. Brali sme to tak, že títo Rusi za nič nemohli, poslali ich sem, rozkaz nemohli odmietnuť.

V každom prípade keby nám sem teraz naklusali Amíci, o sympatiách by z našej strany nemohlo byť ani reči. Už vidím tie hejty od poniektorých z vás, tak sa kroťte, veď o nič nejde, berte blog s úsmevom, tie časy sú už preč. A napíšte, aké ste mali skúsenosti s Rusmi vy. Ak ste teda nejaké mali.

Jeden rád spieva, druhého teší, keď zavrie cestujúcemu dvere pred nosom

06.06.2026

Pomerne často využívam autobusovú dopravu, tak je pochopiteľné, že ma nedávno upútal článok o spievajúcom šoférovi. Ide o šoféra zvolenskej SAD-ky, ktorý je veľmi milý k cestujúcim a náladu im zlepší aj svojím spevom. Takého som poznala aj ja, hoci nespieval. Bol to Ukrajinec, no žiaľ rozhodol sa vrátiť domov. Musím skonštatovať, že poznám skôr milých a [...]

Skoro všetky deti v zahraničí

31.05.2026

Na nedávnom stretnutí po rokoch so spolužiakmi zo strednej školy sa konali mnohé prekvapenia. Nešlo ani tak o výzor prítomných. Takmer všetkých nebol problém hneď spoznať, niektorí prekvapili milo, boli tam ženy, ktorým zub času neublížil a možno naopak, niektorým ešte aj pridal na pôvabe a elegancii. A boli aj takí, pod výzor ktorých sa podpísali choroby alebo zlá [...]

Škodné…

29.05.2026

Pojem škodná sa síce spája so zvieracou ríšou, no v skutočnosti žije viac škodnej medzi ľuďmi. Škodnou je každý vrah, každý, kto zabíja a ničí životy ľudí. Škodnú nachádzame v hojnom počte medzi politikmi. Pre niekoho je škodnou Benjamin Netanjahu, pre iného Donald Trump či Vladimir Putin. Škodnou môže byť aj Boris Johnson, ktorý má na svedomí mnoho ľudských [...]

ate, nehoda, vrtuľník, záchranári,

Vážna nehoda pri Rožňave: Auto skončilo v priekope, zranili sa aj dve deti

08.06.2026 22:23

Nahlásená bola nehoda osobného auta, ktoré skončilo v priekope.

Nehoda v Trnave, havárie, nákladné auto

Smrteľná nehoda v Trnave: po zrážke nákladiaka s autom zomrel 75-ročný spolujazdec

08.06.2026 20:08

Nedanie prednosti malo fatálne následky.

horiaca rafinéria, Rusko, Moskva

Moskva už hovorí o ťažkostiach: vážne palivové problémy pripisuje ukrajinským útokom

08.06.2026 19:45

Rusko priznáva problémy s palivom po ukrajinských útokoch.

belgorod

VIDEO: Ohlušujúca explózia pri ruskom meste: tlaková vlna trhala budovy a spôsobila ľuďom otrasy mozgu

08.06.2026 19:00

Miestny portál uviedol, že výbuch spôsobila letecká bomba.

ariana

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 202
Celková čítanosť: 384681x
Priemerná čítanosť článkov: 1904x

Autor blogu

Kategórie